Sergi Açılışı: 14 Nisan, Pazartesi, 18:00

Ark Kültür, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen “Grafist18: 18.İstanbul Grafik Tasarım Günleri” kapsamında, İspanyol grafik tasarımcılar Pablo Martín ve Astrid Stavro’nun üretimlerinden oluşan sergiye, 14 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında evsahipliği yapıyor.

Astrid Stavro, Palma de Mallorca’da yaşayan grafik tasarımcı ve eğitmendir. Astrid Stavro Londra Kraliyet Sanat Akademisi, Central Saint Martins College of Art & Design’dan onur derecesiyle mezun oldu. Daha sonra Barselona’ya taşındı ve Astrid Stavro Stüdyosu’nu kurdu. Bir çok tasarım yarışmasında jüri üyeliği yaptı, tasarım konferanslarında sunumlarda bulundu ve çeşitli yüksek öğrenim kurumlarında editoryal tasarım dersleri verdi. Yüzü aşkın tasarımı D&AD, Design Week Awards, The Annual, ISTD, ADCNY, Graphis, TDCNY, ADCE ve Laus Awards gibi kurumlar tarafından ödüle layık bulundu. Stavro çeşitli tasarım dergileri için yazılar yazmakta ve Elephant dergisine editör olarak katkıda bulunmaktadır. AGI üyesidir.

Pablo Martín, Palma de Mallorca’da yaşayan grafik tasarımcı ve eğitmendir. Barselona’daki Eina Tasarım Okulu’nda grafik tasarım eğitimi gördü ve 15 yıl boyunca bu okulda tipografi eğitimi verdi. 1993’te Fernando Gutiérrez ile birlikte ödüllü stüdyo Grafica’yı kurmadan önce, New York’ta Eskenazi & Associates ve Vignelli Associates bünyesinde çalıştı. Grafica’nın işleri Laus Awards, British Design & Art Directors, The Annual (Creative Review), Art Directors Club of New York, Type Directors Club of New York, Art Directors Club of Europe, Society of Publications Designers, Society of News Design, Donside Design Awards ve Society of Typographic Designers gibi kurumların layık gördüğü çeşitli ödüller ve sertifikalar ile takdir edilmiştir. AGI üyesidir.

Yukarıda:
Astrid Stavro, “Cuadernos Postal” adlı yayınevinin İspanyol sanatı ve edebiyatı ile ilgili kitaplarının dizi tasarımı.
Aşağıda:
Pablo Martín, “A Los Invisibles” isimli yayın projesi.

Afiş tasarımı: Umut Südüak

Diğer Grafist 18 sergileri için: grafist.com