Yılmaz Zenger – İşlevden Soyuta

19 Mart 2013 - 30 Nisan 2013

ARK Kültür, tasarım ve mimari disiplinlerinin güncel sanat pratiğiyle örtüştüğü projeleri hayata geçirmek amacıyla oluşturduğu yeni kurumsal yapılanmasının ardından, ilk sergide Yılmaz Zenger’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

“İşlevden Soyuta” isimli sergi, endüstriyel tasarımcı, mimar, heykeltıraş ve eğitmen kimlikleriyle Zenger’in yaratı ve malzeme odaklı üretimlerinden bir seçki sunmaktadır. Yılmaz Zenger’in farklı kavramsal çerçeveler doğrultusunda, farklı malzemeler ve üretim yöntemleriyle çalıştığı tasarım ve heykelleri, heykelimsi mobilyalar ve giydirilmiş heykeller başlıklarıyla iki kategoride bir araya geliyor.

Heykelimsi mobilyalar bölümünde, işlevselliğin en üst seviyede tutulduğu günlük hayatın içine dâhil nesneler, tasarımın sanatla buluştuğu bir bakış açısını yansıtan girift bir estetiğin ürünleridir. Kişisel deneyimlerin yön verdiği hayat görüşleri, bir şehrin ya da kültürün tarihini kurgulayan değerler, Zenger’in heykelimsi mobilyalarında çoğu zaman sembolik bir öğenin referansıyla soyuta aktarılmaktadır.

Giydirilmiş heykellerde ise, Zenger’in tasarım vizyonuna yön veren yeni malzeme yaratımı ve üretim yöntemleri dikkate alınarak, bu anlayışın soyut formlar üzerine uygulanması söz konusudur. Tasarımcının yeni malzeme keşfi, çevrebilimci bir bilinci benimserken; malzemelerin formsal uygulanma biçimleri, uygarlık tarihi boyunca insanın yaşadığı ortam ve şehirle kurduğu ilişkinin kültürel katmanlarını araştırmaya yöneliktir.

Basın Kiti: Yılmaz-Zenger-Basin-Bulten.pdf (463 kB)