Jeff Talks: Bahar Gökten

27 Haziran 2014 17:30

Bahar Gökten, 1985 yılında bir aşk çocuğu olarak doğdu. Başka hayalleri var ama şimdilik İstanbul’da yaşıyor. Yol yapıyor, hatırlamak ve hatırlatmak için fotoğraf çekiyor. Fotoğrafçı Çocuk Atölyeleri’ne katılıyor. Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Fotoğrafçı 2014 ‘Occupy Gezi, Fotoğraf Kitabı 2014 Ümit Kıvanç’a Asistanlık 2012 ‘Turning The Page’, Fotoğraf Kitabı 2010 Pieter Ten Hoopen – Fotojurnalizm Atölyesi, [...]

Devamı →

Jeff Talks: Bandrolsüz

4 Nisan 2014 17:30

Bandrolsüz, kitap ve çoğaltmaların satışı ve dağıtımı için bir imkân oluşturmayı amaçlayan bir kollektiftir. Şubat 2011’de Folio, Bakkal Press, Onagöre, REC Collective ve Too Many Books’un çabalarını birleştirmeleri ile bir araya gelmiştir. Elektronik yayınların ve dergilerin basılı işlerin yerine geçmeye başladığı zamanımızda, kitabı bir mecra ve bir mekân olarak değerlendiren küçük ölçekli bağımsız yayıncıların kendilerine [...]

Devamı →

Film Gösterimi ve Konuşma

27 Nisan 2013 15:00

La Jetée (1962) Chris Marker [28 dk.]
Konuşmacı: Kaya Hacaloğlu

Yılmaz Zenger’in ‘İşlevden Soyuta’ sergisinde yer alan ve sanatçının 21. yüzyılın ikinci yarısındaki yaşam koşullarına dair kurguladığı iki kent projesi referans alınarak, La Jetée gösterimiyle zaman ve kent olgularının bilim kurgu çerçevesinde irdelenmesi amaçlanmaktadır. La Jetée yönetmen Chris Marker tarafından çekilmiş ve zaman yolculuğunu konu edinmiş olan 1962 yapımı bir bilim kurgu eseridir. Tamamı siyah beyaz fotoğraflardan oluşan film, bir dünya savaşı sonrası yıkık kentin altında yaşamak zorunda kalan insanların, geleceklerini kurtarmak adına geçmiş zamana denekler göndermelerini konu alır.

Kaya Hacaloğlu, video üzerine çalışmalar yürütmektedir, çalışmaları www.kayahacaloglu.com adresinden izlenebilir.

Devamı →

Mimar, endüstriyel tasarımcı, heykeltıraş ve eğitmen yönleriyle Yılmaz Zenger, ARK Kültür’deki sergisi “İşlevden Soyuta”da yer alan çalışmaları hakkında konuşacak.

1933 Ankara dogumlu olan Yılmaz Zenger,, 1958 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Son dönemde yeni üretim yöntemleri ve endüstriyel tasarımlar üzerine çalışan Yılmaz Zenger’in 200’ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim, heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması bulunmaktadır.

Devamı →