Mimar, endüstriyel tasarımcı, heykeltıraş ve eğitmen yönleriyle Yılmaz Zenger, ARK Kültür’deki sergisi “İşlevden Soyuta”da yer alan çalışmaları hakkında konuşacak.

1933 Ankara dogumlu olan Yılmaz Zenger, 1958 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. 1957-59 yılları arasında İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğünde Kent Plancısı olarak görev yaparken, Menderes’in imar eylemlerine tepkiyle ayrılıp, asistanlık görevine başladı. 1962-63′de üniversite tarafından Londra’ya gönderildi. Kısa bir süre BBC için özel sinema kameralarının geliştirilmesi ve de ILFORD’da ILFO CHROME emisyon araştırmalarına katılma şansı yakaladı. 1965’te tasarımlarının üretimi Atölye Zenger adıyla kurumlaştı. 1968 yılında Yapı Endüstri Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı ve 3 yıl kurumun yönetimini üstlendi. 80’lerin başında show, sahne dekorasyonu ve özel efektler alanında deneysel uygulamalar gerçekleştirdi. Anthony Dawson’ın “The Hunter from the Future” ve “The Arc of the Sun-God” adlı filmlerine sanat yönetmen asistanlığı ve sanat yönetmenliği yaptı. 1985’te UNICEF’e danışman oldu ve 1985-89 yılları arasında, Kanada hükümetinin desteklediği “İletişim” konulu iki belgesel film yaptı. UNICEF için taşınabilir aile eğitimi ünitesi üzerine bir proje, parlamenterler için sağlık politikası konulu bir senaryo, yine UNICEF adına Kanada’daki İletişim kongresinde bir konuşma ve anime film, Kanada hükümeti destekli senaryo, çizgi film ve çekimler gerçekleştirdi.

Halen İ.T.Ü.’de Endüstri Tasarımı eğitim vermekte ve Yapı-Endüstri Merkezi yönetim kurulundaki görevini sürdürmektedir. Son dönemde yeni üretim yöntemleri ve endüstriyel tasarımlar üzerine çalışan Yılmaz Zenger’in 200’ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim, heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması bulunmaktadır.